Podłogi drewniane na tzw. „podłogówkę”.
Zastanawiasz się nad zmianą podłogi w miejscu, gdzie istnieje ogrzewanie podłogowe? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach!
Ciągły rozwój technologii, badań i prac nad tym tematem doprowadził do wniosków, że układanie podłóg drewnianych na tzw. „podłogówkę” jest możliwe. Należy zastosować odpowiednią technologię. Najczęściej stosuje się podłogi warstwowe ale niektórzy producenci zezwalają również na stosowanie podłóg litych. Należy oczywiście stosować się do zaleceń zarówno producentów podłóg, jak i chemii służącej do klejenia.
Ważne, aby zainstalowane ogrzewanie podłogowe uruchamiać stopniowo.
Aby wysoka temperatura początkowa nie spowodowała deformacji ułożonej podłogi drewnianej uruchamiaj ogrzewanie stopniowo, nawet w kolejnych sezonach grzewczych. W celu uzyskania optymalnej temperatury po montażu,
zaleca się utrzymanie jej na poziomie 21°C przez pierwsze 48 godzin, a następnie zwiększanie o 1-2 stopnie dziennie. Granicą, powyżej której nie powinno się ustawiać temperatury jastrychu jest 26°C.
Należy przestrzegać aby w trakcie użytkowania podłoga nie miała nigdy więcej jak 24°C.
Jeśli decydujemy się na podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe, warto wybrać odpowiednią technologię klejenia.
Proponowane przez nas systemy klejowe marki FADO produkowane są od wielu lat w oparciu o sprawdzoną, niemiecką technologię są rekomendowane na jastrych z wbudowanym ogrzewaniem podłogowym i w połączeniu z odpowiednimi podłogami drewnianymi zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
Klejenie podłogi daje większą stabilność, dzięki temu podłoga lepiej wygląda optycznie i może być w przyszłości cyklinowana.
Prawidłowo przyklejona podłoga jest pozbawiona tak zwanych pustek powietrznych i dzięki temu lepszą przenikalność cieplną, a co za tym idzie, mniejsze straty ciepła i energii oraz większy komfort dla użytkownika.
Na jakie drewno zdecydować się mając ogrzewanie podłogowe?
Im twardsze jest drewno, tym lepiej sprawuje się na podłogówce. Jednak gęste drewno jest materiałem trudnym, nie lubi zmian klimatycznych. Wraz z każdą zmianą wilgotności mocno napręża się grab, buk lub akacja, które są twarde, ale też bardzo kurczliwe i nie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Kurczliwość jest też powiązana z barwą drewna. Jasne i twarde gatunki, na przykład buk, klon, brzoza, mają wysoki – niekorzystny współczynnik kurczliwości.
Na jastrychach z wbudowanym ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdza się podłoga z drewna dębowego, która i tak od dłuższego czasu jest najbardziej popularna.
Drewniane podłogi są piękne i ponadczasowe. Nie warto z nich rezygnować nawet przy ogrzewaniu podłogowym.