Czy Twoja podłoga wymaga renowacji? Czy chcesz położyć drewnianą podłogę i może się wahasz? A może szukasz profesjonalnego środka do mycia lub konserwacji podłogi drewnianej? Może chciałbyś ofertę?

Napisz, zadzwoń pomożemy Tobie wybrać najlepsze rozwiązanie, podłogę, która będzie ozdobą Twojego domu oraz pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Podłoga lakierowana czy olejowana?

Decydując się na drewnianą podłogę musimy wybrać rodzaj zabezpieczenia desek.

Kupując podłogę drewnianą mamy do wyboru produkty pokryte lakierem, olejem lub olejowoskiem. Jeszcze kilkanaście lat temu większość podłóg w Polsce stanowiły podłogi lakierowane.

Podłogi pokryte cienką warstwą plastiku w formie lakieru mają kilka zalet. Przede wszystkim utrzymanie ich w czystości jest dużo prostsze i tańsze. Niestety lakier jest mało odporny np. na zarysowania a renowacja takiej podłogi jest dużo bardziej czasochłonna. Podłoga lakierowana wygląda sztucznie, a jej utylizacja jest utrudniona.

Obecnie większość sprzedawanych podłóg drewnianych to podłogi olejowoskowane. Olejowosk to mieszanina oleju z woskiem.

Olej wnika w drewno, a wosk tworzy na powierzchni podłogi powłokę podobną do lakieru.
Pory są zamknięte, a przez to drewno traci pewne swoje właściwości, np. nie oddycha. Utrzymanie w czystości takiej podłogi ze względu na warstwę wosku jest stosunkowo łatwe.
Podłoga pokryta olejowoskiem często występuje w wersji półmat, mat oraz ultramat, widoczna powłoka na drewnie zależna jest od rodzaju stopnia połysku.

Ostatnią możliwością wykończenia podłogi drewnianej jest olejowanie czystym olejem
bez dodatku wosku.

Podłogi olejowane są pokryte olejem naturalnym. Oznacza to, że rozłożony olej wnika w strukturę drewna i jej nie zamyka. Taka podłoga po kilku latach starannej i właściwej konserwacji staje się bardzo odporna na brud. Jest w 100% ekologiczna ponieważ olej nie zawiera żadnych związków chemicznych. Ponadto podłogi olejowane olejami naturalnymi bez większych przeszkód można miejscowo naprawiać bez cyklinowania.

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru rodzaju powierzchni należy zawsze do klienta.

Jeżeli okaże się, że domownicy nie będą zadowoleni z ostatecznego wyglądu czy walorów użytkowych podłogi, to przy następnej renowacji podłogi drewnianej będą mogli bez problemu zmienić system warstwy wierzchniej.

Moje punkty