Jakie środki do mycia i konserwacji podłóg drewnianych?
Do niedawna drewniana podłoga była synonimem luksusu, spotykanym najczęściej w pałacach, dworkach lub okazałych willach. Obecnie coraz częściej stanowi ładne i estetyczne wykończenie domowych wnętrz. Wybór odpowiedniej podłogi z naturalnego drewna musi być podyktowany przeznaczeniem podłogi, natężeniem ruchu, jaki będzie ona musiała przenosić oraz naświetleniem pomieszczenia. Jak dbać o drewnianą podłogę, by zachowała swój atrakcyjny wygląd przez długi czas?
Cicho, ciepło i przytulnie
Dlaczego warto umieścić podłogę wykonaną z drewna we wnętrzach domu bądź mieszkania? Wysokiej jakości drewniana podłoga doskonale współgra z różnymi wykończeniami, kolorami i meblami. Materiał ten doskonale łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Drewniana podłoga jest wytrzymała na zarysowania i wgniecenia. Jej odpowiednia konserwacja gwarantuje zachowanie idealnego wyglądu przez długie lata. Po tym czasie deski podłogowe można poddać renowacji, uzupełniając braki i redukując zniszczenia, bez konieczności wymiany w razie uszkodzenia. Podłogi z litego drewna posiadają właściwości zatrzymujące ciepło – pomieszczenie dłużej utrzymuje wysoką temperaturę. Drewno dobrze izoluje dźwięki oraz ma korzystne właściwości akustyczne. Drewniane deski podłogowe charakteryzują się antystatycznością, co skutecznie zapobiega osiadaniu na ich powierzchni wszelkich alergenów. Ponadto jest uniwersalna i doskonale komponuje się z różnymi materiałami wykończeniowymi oraz wyposażeniem wnętrz – zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym.
Jak dbać o drewnianą podłogę?
Wyjątkowy i oryginalny wygląd podłogi drewnianej należy podkreślać odpowiednią konserwacją i stosowaniem właściwych środków do pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne dbanie o czystość, ponieważ największym wrogiem drewnianej podłogi jest piasek. Może doprowadzić do jej zarysowania, a nawet do pojawienia się wgnieceń. Koniecznością jest mycie powierzchni przy użyciu specjalistycznych środków, dedykowanych do podłóg drewnianych. Płyn powinien być oparty na solach nieorganicznych, a także detergentach anionowych i niejonowych. Skład takiego płynu daje odpowiedni połysk, jednocześnie zapobiegając przyleganiu do niej drobinek kurzu. Pojawienie się szczelin w podłodze może być wynikiem nadmiernej suchości powietrza. Mogą one obniżać komfort korzystania z podłogi, dlatego warto zadbać o ich skuteczną eliminację. Można to zrobić za pomocą specjalnego wypełniacza. Na rynku dostępne są specjalne szpachlówki do drewna oraz kity do parkietów. Ich największą zaletą tego rodzaju preparatów jest fakt, że po wyschnięciu przypominają drewno.