Czy Twoja podłoga wymaga renowacji? Czy chcesz położyć drewnianą podłogę i może się wahasz? A może szukasz profesjonalnego środka do mycia lub konserwacji podłogi drewnianej? Może chciałbyś ofertę?

Napisz, zadzwoń pomożemy Tobie wybrać najlepsze rozwiązanie, podłogę, która będzie ozdobą Twojego domu oraz pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jakie mamy klasy drewna?

Mówiąc o cechach desek podłogowych nie możemy zapomnieć o klasie drewna, w jakiej występują.

Klasyfikacja drewna, odnosi się do sposobów sortowania desek, zgodnie z estetycznymi cechami ich powierzchni. Taki podział daje możliwość świadomego wyboru inwestorowi, a producentowi ułatwia sprostanie oczekiwaniom klienta. Wersja danej klasy drewna nie świadczy jednak o jakości podłogi, a jej dobór ma wpływ jedynie na efekt wizualny.

 

Klasa naturalna obejmuje deski lite i warstwowe, które posiadają naturalną barwę i strukturę drewna, a także dowolny układ słoi.

 

W tej klasie drewna niedopuszczalne są pęknięcia powierzchniowe, piorunowe oraz biel. Może jednak pojawić się przy deskach dębowych litych i warstwowych, błyszcz, zdrowe, jasne, mocno wrośnięte sęki o średnicy max. do 10 mm, a także czarne sęki szpilkowe do 8 mm .

 

Klasa rustykalna dla desek litych i warstwowych odznacza się bardzo urozmaiconą strukturą i barwą drewna.

 

W tej klasie drewna dopuszczalne są zdrowe sęki o średnicy do 35 mm, ale niedopuszczalny jest biel. Mogą pojawić się drobne pęknięcia w sękach oraz ubytki po nich do 10 mm. W przypadku desek warstwowych i litych dopuszczalne jest szpachlowanie sęków, w tym również ubytków po sękach, o średnicy do 10 mm. Są producenci podłóg, którzy wprowadzają także podział na rustikal A i rustikal B, w zależności od wielkości sęków oraz ich szpachlowania.

Podłoga w klasie rustykalnej dopełni wnętrza urządzone w stylu vintage, rustykalnym lub klasycznym oraz sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu.

 

Decydując się na deski w klasie Country, można uzyskać ciekawy efekt postarzanej podłogi.

 

Klasa Country charakteryzuje się bardzo urozmaiconą barwą i strukturą drewna oraz posiada mocne zabarwienia. Dopuszczalne są sęki o średnicy do 65 mm, popękane i z ubytkami. W tej klasie niedopuszczalny jest biel, co odróżnia tę klasę od Country Polar, gdzie dopuszczalne są elementy z bielem oraz jasnymi przebarwieniami tzw. mix wszystkich klas sortowania.

 

Niektórzy producenci oferują również podłogi z chodnikami po owadach we wszystkich klasach drewna podkreślając ich naturalne postarzenie.

 

Drewno jako naturalny surowiec jest zróżnicowany pod względem gatunku, koloru, klasy, z mniejszymi czy większymi sękami, a to pozwala dobrać podłogę do każdego wystroju wnętrza.

Moje punkty