Dlaczego wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma wpływ na walory użytkowe wyrobów z drewna? Jaką wilgotność powinno mieć drewno, które chcemy położyć w domu czy mieszkaniu?

Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest bardzo istotny, tak samo jak wilgotność samej deski. 🧐

👍 Nasi fachowcy radzą aby wilgotność desek powinna wynosić 9% (±2%). Nasze podłogi, zawsze sprawdzamy podczas dostawy z fabryki, oraz podczas dostawy do klienta w jego obecności aby mieć gwarancję najlepszej jakości produktu.

🧡 Jak należy przechowywać parkiet?

Należy robić to w pomieszczeniach zamkniętych, suchych i przewiewnych; w oryginalnie, nieuszkodzonych opakowaniach fabrycznych.
Trzeba zadbać aby parkiet ułożony był na stabilnym podwyższeniu około 10 cm ponad podłożem. Dodatkowo trzeba zadbać o zachowaniu odpowiedniej stałej temperatury otoczenia 18-22 °C i względnej wilgotności powietrza 45-60%.
Ten przedział temperatury i wilgotności sprawia, iż wilgotność parkietu jest optymalna i wynosi 9% ±2%.

🧡 Co z wilgotnością po ułożeniu parkietu?

Podłogi z litego drewna są naturalnym produktem i będą się rozszerzać i kurczyć odpowiednio do wilgotności powietrza. W okresie ciepłego i wilgotnego lata drewno rozszerza się, a zimą gdy powietrze w domu jest suche kurczy się. W taki sposób powstają szczeliny pomiędzy elementami.
Jednak, można nauczyć się regulować wilgotność w domu, aby zminimalizować te zmiany:

👍 Okres zimowy (grzewczy):

Powietrze w pomieszczeniach jest suche, wilgotność może spaść nawet poniżej 30%. W takich warunkach zaczyna oddawać swoją wilgoć, w wyniku czego się kurczy i “zsycha”.
Aby temu zapobiec stosuje się specjalne nawilżacze powietrza, które są przeznaczone do odpowiednich objętości pomieszczeń.
Zalecamy stosowanie nawilżaczy profesjonalnych dostępnych w punktach dystrybucyjnych. Nie zalecamy stosować nawilżaczy ultradźwiękowych itp. – spowodują osad z kamienia na podłodze i sprzęcie domowym.

👍 Okres letni

Bardzo ważne jest, aby w okresie układania podłogi i w czasie jej eksploatacji wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 60%. Optymalna wilgotność to 50%.
Dla zapewnienia takiego poziomu wilgotności niezbędna jest instalacja klimatyzatora lub osuszacza powietrza, który pochłonie nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Sprawdź również